Minden bizonnyal nem tudunk mindenki kedvére programot szervezni, azonban Pécs varázslatos város számos izgalmas helyszínnel, turisztikai látványossággal, és mint a 2010-es Európai Kulturális Főváros, számos kulturális programmal. Ezekből igyekeztünk összegyűjteni azokat, amik – szerény véleményünk szerint – a legizgalmasabbak, leginkább pécsiek. Regisztrálni egyikre sem szükséges, de némely esetben, például a múzeumokban kedvezményt is kaphatsz konferencia bilétád felmutatásával. Kellemes időtöltést kívánunk mindenkinek Pécsett!
Emblematikus helyek Pécsett
Pécsi Tudományegyetem Botanikus Kert
A parkban több, mint 1200 féle cserje és fa közel 2500 egyede, valamint 3000 évelő növény található. A déli részén elődeink által az 1930-as években telepített koros fák (ostorfák, hársak, gesztenyefák, juharok, örökzöldek stb.) mellett sok különleges cserje és liánnövény díszlik. A 2000-es évek eleje óta a beteg, kipusztult és invazív növények helyére több száz új cserje és fa került betelepítésre. Így alakult ki az uszoda alatt a Japán- és az ázsiai gyűjtemény, valamint a fenyves rész. Közvetlenül a sportpálya felett található a mediterrán, illetve az amerikai gyűjtemény is. A látványos gyűjtemények a ciprusok, örökzöld tölgyek, fügefák, nemes babér, gránátalmák, liliomfák mellett sok különlegességgel is szolgálnak.
A Botanikus kertet bármikor meglátogathatod, de ha szakmai vezetésre vágysz, vegyél részt vezetett túráink egyikén: https://otdk.pte.hu/ttk-szekcio/kiseroprogramok
Zsolnay Kulturális Negyed és a Zsolnay Mauzóleum
Pécs 2010-ben volt Európa Kulturális Fővárosa, a projekt beruházásaként pedig létrejött a Zsolnay Kulturális Negyed. Az egykori barnamező komoly rehabilitáción esett át, mely során új funkciókat töltöttek bele, megőrizve az épített örökség legszebb elemeit. Az öthektárnyi terület a város legkedveltebb részévé vált, igazi gyöngyszem, mely teret nyit a kultúrának, a művészeteknek és a turizmusnak. Ezzel méltó örökségévé vált a Zsolnay család hajdanán itt működő, nemzetközi hírű kerámiagyárának. Minden generáció, és nem csak a látogatóba érkezők, hanem a helyiek is megtalálják a számukra legizgalmasabb kikapcsolódási formát.
Világörökségi séta
A pécsi belváros szívében, a világörökségi helyszíneken egy ősi világba, Pécs római kori elődjébe, Sopianea-ba érkezik a látogató. Itt találhatóak a 2000 óta UNESCO világörökségi védettséget élvező, valamint a hungariumként is elismert, IV. századi ókeresztény sírok és sírkamrák.
Az ókeresztény sírépítmények tucatnyi földalatti sírkamrája több mint 1600 évig pihent a felszín alatt. Páratlanul különleges föld alatti világ várja a látogatókat, akik változatos alaprajzú sírkamrák, sírépítmények között bolyonghatnak. Ezek egy része festett, belső terük bibliai jelenetekkel és ókeresztény szimbólumokkal díszített, ami tovább növeli az emlék egyediségét, egyetemes kulturális értékét.
Tv-torony
A torony Vízvárdy István, Söpkéz Gusztáv és Thoma József tervei alapján 18 500 tonna vasbetonból épült. Eredetileg 191 méteres volt, de egy 1995-ös antennacserét követően 6 méterrel lett magasabb, 197 méteres magasságával jelenleg is hazánk legmagasabb épülete. A kilátóba lift segítségével mehetsz fel, hogy letekints Pécsre és a Mecsek vonulataira, 360 fokos szögben.
Mandulás
A Mandulás a pécsi állatkerttől nyugatra, nagyjából fél kilométerre helyezkedik el. Helyi buszjárattal és autóval is megközelíthető, parkolóhely legközelebb az állatkertnél található.
A Mandulás kiváló helyszín a természetbe és a sportolni vágyóknak egyaránt. Erdei sportpályáit A Mandulás remek utolsó állomása lehet egy kirándulásnak, hiszen kellemes környezetben lehet megpihenni egy fárasztó út után.
Kulturális események és kiállítások
Zsolnay Negyed – Planetárium: Helyünk a világegyetemben
A tematikában bemutatkozik a Föld, mint égitest, a Naprendszer égitestei, a Tejútrendszer és az ember által ismert Világegyetem galaxisai, egyéb objektumai. Ez a képzeletbeli tér-idő utazás ad választ az érdeklődőknek a fizika és a csillagászat mai, a végtelen Univerzumról alkotott képéről.
Kalandozás a csillagos égbolton
A szabad szemmel látható égbolt változásait, a Hold mozgását, a bolygók lassú elmozdulását és a csillagképeket sorakoztatja fel a bemutató. A műsor a Digitárium segítségével végig kalauzolja a nézőt a nevezetes földrajzi szélességeken, Egyenlítőtől a térítőkön és Sarkkörön keresztül egészen a Pólusokig. A műsorban még bemutatásra kerül a Föld, mint égitest, a Naprendszer égitestei, a Tejútrendszer és az ember által ismert Világegyetem galaxisai, egyéb objektumai. A magas színvonalú látványtechnika minden eleme bemutatásra kerül az égbolton történő kalandozás során.
Képzőművészeti Szabadiskola
A Képzőművészeti szabadiskola, ahol a rajzolni szerető vagy felvételire készülő fiatalokat újra élőben korrigálja Németh Pál szobrászművész, a PTE egyetemi oktatója.
Több évtizedes hagyományokkal bíró foglalkozás várja a rajzolni szerető fiatalokat, akár hobbiból rajzolnak, akár felvételire készülnek. Dr. Németh Pál PhD szobrászművész folyamatos korrektúrája mellett a kezdők kockológiával, a haladók aktmodellrajzolással foglalkoznak.
Margaret Island - Minden képzeletünk turné 2025
A Margaret Island tavaly nagyszabású koncertekkel ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját, ami után szeretnék újra megmutatni azt is, milyen, amikor hárman, bensőséges közegben zenélnek: a ‘Minden képzeletünk’ turné estéin ugyanis csak az alapító tagok, Lábas Viki, Füstös Bálint és Törőcsik Kristóf állnak majd színpadon, ráadásul olyan hangszereket is kézbe fognak mindhárman, amelyeken eddig nem játszottak még közönség előtt.
Sémáink fogságában - Vágyi Petra előadása
Ezek a gyermek- és serdülőkorban alakulnak ki, kisebb-nagyobb mértékben sérült, kielégítetlen alapszükségletek nyomán. Ezek a sérülések és hiányok meghatározzák azt, ahogyan önmagunkra és a világra tekintünk, bizonyos területeken átszínezik, eltorzítják a valóságérzékelésünket.
Az előadás bemutatja a módszer elméletét és segít beazonosítani saját sémáinkat, hogy aztán tudatosan elkezdhessünk függetlenedni a séma vezérelt működéstől. A cél az, hogy minél inkább megerősítsük egészséges felnőtt énünket, aki rálát arra, hogy mi történik benne, és képes változtatni.
A pécsi fotótavasz kiállításai
Kortárs Junior// Pécsi Fotótavasz - Történetek
A Pécsi Fotótavaszhoz kapcsolódó Kortárs Junior foglalkozáson egy időutazáson vehetünk részt.
Ata Kandó személyes és kollektív történetei, Bertien van Manen Téli utazása, Göbölyös Luca Háttér című projektje és Nádor Katalin A formák fényei című kiállítása mind egy-egy történetet mesélnek el, melyek a történelem zivataros tényeihez, egy megható nyaraláshoz, a természetes és épített környezethez, vagy akár viktoriánus kori csecsemő- és kisgyermek fotográfiákhoz kapcsolódnak.
A foglalkozás során nemcsak a fotózás technikai részleteivel foglalkozunk, hanem e négy fantasztikus fotóművésznő élettörténetével és kiállított munkáival is ismerkedünk. Ata Kandó képei kapcsán az 1956-os történelmi eseményekkel ismerkedhetünk, Bertien fotói a Kádár kori Magyarországról mesélnek nekünk, a kiállítás pécsi vonatkozását Nádor Katalin művei adják, a mai fotógráfiához pedig Göbölyös Luca képein keresztül tudunk kapcsolódni.
A foglalkozás így tehát e történetek, e sorsok jegyében, észrevehetetlenül tanít minket a fotózás nyelvére.
Nádor Katalin: A formák fénye
Nádor Katalint (1938-2018) évtizedekig, mint a Janus Pannonius Múzeum műtárgyfotósát, vagy mint a Pécsi Műhely csoport kiállításait és kültéri akcióit dokumentáló fotográfust ismerték. Kísérletező, lírai hangvételű absztrakt fotográfiai munkássága nem kapott szakmai figyelmet, és a magyar fotográfiatörténet sem számol be róla, miközben a 1960-as és 1970-es években keletkezett alkotásai Kepes György és Moholy-Nagy László fotográfiai öröksége, és a kortárs, újkonstruktivista, geometrikus szellemű pécsi művészeti törekvések felől is olvashatóak. Fotográfiái, fotogramjai és fotogram-hatású alkotásai valamint grafikai hatású csendélet- analízisei mindazonáltal egy érzékeny és egyedülálló alkotói látásmódról tanúskodnak, ami a természetes és épített környezetet, a tájat és a tárgyat, ezek esztétikai minőségeinek kölcsönösségében, a fotográfiai absztrakció kreatív lehetőségeiben látja és láttatja.
Bertien van Manen - Téli utazás – Budapest 1975
Bertien Van Manen a nemzetközi dokumentarista fotó meghatározó alakja. Munkáin keresztül egy bátor és érzékeny alkotót ismerhetünk meg, akit elsősorban a társadalom perifériájára szorultak sorsa foglalkoztatott. Számos hosszú távú utazást tett, többek között Oroszországba, Kínába és az Egyesült Államokba. 1975 decemberében első útja egyfajta romantikus képzeletből és a vasfüggöny mögötti mindennapi élet iránti kíváncsiságból Magyarországra vezetett, az akkor itt készült képeket először a pécsi közönség láthatja, ezt megelőzően még soha nem állította ki őket. A kiállítás szervezése 2023-ban kezdődött, a kiállítás megvalósulását sajnos már nem érhette meg.
Odüsszeia – Ata Kando személyes és kollektív történetei
Ata Kandó (1913–2017) Görög Etelka néven született Budapesten. Grafikai tanulmányokat Bortnyik Sándor budapesti Műhelyében folytatott, majd férjével Kandó Gyulával rövid ideig Párizsban élt. Az 1930-as évektől többek között Horna Katival, Besnyő Évával és Friedman Endrével, a későbbi Robert Capával együtt Pécsi Józseftől tanulta a fotográfiát. A háború előtt és alatt hol Párizs, hol Budapest az otthona. Végül Párizsban maradt, ahol a háború után Capa Magnum ügynökségének dolgozott.
Már több éve Hollandiában élt, amikor az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után az osztrák-magyar határra utazott, hogy riportot készítsen az országból menekülő tömegekről. Munkássága rendkívül fontos az 1956-os forradalom emlékezetében és az akkori magyar menekültek helyzetének dokumentálásában. A kiállításon bemutatott képek egyedi kompozíciói a beszédes gyermeki tekintetekre épülnek, amelyek Ata Kandó képeinek főszereplői.
Bármikor látogatható helyszínek
Ezeket bármikor meglátogathatod! Nagyon pécsi, nagyon helyi, nagyon tüke. Általános szlogen: Mindenki Pécsi Akar Lenni!
Jakováli Hasszán Pasa Dzsámi
Csontváry Múzeum
Gázi Kászim Dzsámi
Pécsi Bazilika
Kultik Pécs - Uránia Mozi
Apolló Mozi
Tudásközpont
Kodály Központ
Flóra-pihenő
Cella Septichora Látogatóközpont – Unesco Világörökségi helyszín
Ókeresztény Mauzóleum – Unesco Világörökségi helyszín
Pécsi Nemzeti Színház
TTK Sportpálya